سایت پناتو

فرهنگی، اقتصادی، هنری

معرفی و نیازمندی های شهر قدس

 

شهر آپادانا با نام پیشین قلعه حسن‌خان مرکز شهرستان آپادانا در استان تهران است.

 

شهر آپادانا یکی از شهرهای قدیمی استان تهران می‌باشد که با قرار گرفتن این شهر در بزرگراه فتح (کیلومتر ۲۰) و موقعیت خوب جغرافیایی و آب و هوای خوب کوهپایه‌ای در این چند سال اخیر میزبان سکونت مهاجرین بسیاری از سایر شهرهای کشور بوده‌است. این شهر دارای معادن، مزارع، باغ‌ها و مجتمع‌های صنعتی متعدد است.[۶][۷] شهر آپادانا که تا قبل از تأسیس شهرداری در سال ۱۳۶۸ (خورشیدی) تحت نام قلعه حسن خان شناخته می‌شد، روستایی کوچک و قلعه مانند در حاشیه جنوب غربی تهران و همجوار شهرداری منطقه ۹ و ۱۸ بود. در یک جبهه آن کاووسیه و در جبهه غربی آن سرخ حصار قرار داشت.

در ۱۳۶۸/۰۴/۰۳[۸] شهر قدس از رشد روستای قلعه حسن خان و ادغام آن با نقاط دیگری مانند سرخ حصار، کاووسیه و شهرک بهشتی (قدس) به وجود آمده‌است. از این‌رو می‌توان دو دوره متمایز را برای تحول کالبدی شهر متصور گردید:

ایجاد بناها و رشد قلعه حسن خان به صورت یک روستا
رشد سریع و بدون وقفه شهر در دو سه دهه اخیر
در مرحله اول قلعه حسن خان از دو قلعه اربابی تشکیل گردیده که بنام مالک آن (حسن خان) نامیده شده‌است و هر دو قلعه دروازه بوده‌است (یکی از دروازه‌های نزدیک مسجد جامع فعلی و دیگری نزدیک میدان قدس سابق).

مرحله دوم با تأسیس کارگاه‌ها و کارخانجات متعدد در کنار جاده قدیم و کنار راه‌آهن و به‌طورکلی شروع رشد سریع تهران در چند دهه اخیر آغاز گردید. در این مرحله با رشد سریع جمعیت منطقه تهران روستای قلعه حسن خان نیز که در فاصله نسبتاً کمی از تهران و در نزدیکی تعدادی از این کارخانجات و کارگاه‌ها قرار گرفته‌است به سرعت رشد نمود.

 

 

 

 

تاریخچه شهرستان قدس

 
در اواخر سلطنت قاجاریه و اوایل سلطنت رضا خان شخصی بنام "امیر تومان" که میرشکار(سردسته شکارچیان) دربار بود اراضی این منطقه را به تصرف خود درآورد.در آن زمان این منطقه از پایتخت دور بود و کسانی که از تهران به سمت کرج حرکت می کردند معمولاً اولین اتراقگاهشان در نزدیکی همین اراضی بود.

امیرتومان با فراهم کردن امکانات و آوردن عده ای از اهالی خمسه به این منطقه،آرام آرام زمین های بایر را به زمین های کشاورزی تبدیل نمود و منطقه رنگی از زندگی جدید به خود گرفت.

می گویند نام اولیه این محل پیش از آنکه امیرتومان آنرا تصاحب کند "سبزه الماس" بوده و امیرتومان آنجا را به نام فرزند ارشدش که نام او حسن خان بود"قلعه حسن خان" نامید.

اولین مغازه در قلعه حسن خان را شخصی بنام مشهدی حسین معروف به کلاه حسین به معنای کوتاه قد که اهل یزد بود باز کرده که محل فعلی آن مغازه لبنیاتی جعفری روبروی مسجد جامع شهر می باشد.

اولین وسیله نقلیه که وانت بار و شبیه کامیون بوده توسط شخصی بنام حمید شهبازیاردلی فرزند کریم خان به قلعه حسن خان آورده شد که روزی دو مرتبه صبح و عصر به شهر تردد داشته و مردم از آن استفاده می کردند.

تنها امام زاده این شهر امام زاده حضرتین ابوالحسن(ع) و ابوالحسین(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع)است و سابقه آن به چند صد سال  پیش بر می گردد.امروزه این امامزاده  بازسازی شده و زیارتگاه اهل ایمان می باشد.
 
 
اولین مسجد ساخته شده در شهر،مسجد جامع شهر قدس می باشد.این مسجد در بلوار امام خمینی(ره) واقع شده و در طول سال های گذشته چندین بارمرمت و بازسازی شده است.
 
 

آموزش و تربیت در قالب مکتب خانه در شهر قدس توسط شخصی بنام "شیخ مرتضی" که روحانی بود شکل گرفته و اولین مدرسه دولتی در سال 1341 و به نام "دبستان صادقی" در شهر قدس ساخته شده است.
  
اولین حمام شهر در خیابان امام خمینی(ره) روبروی کوچه میثم قرار داشته است.این حمام از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و بعدها با ورود جهانشاه خان یکی از سران خمسه و از مخالفان سرسخت رضا خان به دلیل شکست از ایشان به قلعه حسن خان و مساعدت مالی وی و همراهی مالکین حمام جدیدی بنام "خزینه"ساخته شد.این حمام در حال حاضر روبروی مسجد جامع و در داخل کوچه قرار دارد.قدمت ساخت این حمام به سال 1240 تا 1250 هجری شمسی باز می گردد و معمار آن شخصی بنام استاد کریم بوده است.
 
 

شهر قدس به دلیل موقعیت جغرافیای مناسب و دروازه ورودی دو استان تهران و البرز از جایگاه ویژه ای در غرب استان تهران برخوردار است.این شهر به دلیل قرار گرفتن در مراکز صنعتی پس از تهران بیشترین نرخ مهاجر پذیری را به خود اختصاص داده و محیط کارگری مناسبی را در غرب استان تهران فراهم نموده است.اکثر ساکنین این شهر کارگر بوده و در مراکز صنعتی مشغول بکار می باشند.

 به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و تنوع آب و هوا و جریانات جوی و خاک حاصلخیز و نیز وجود آب در حد کفایت اشتغال به کشاورزی و باغداری از دیرباز در این منطقه وجود داشته است.سطح زیر کشت در حوزه شهر قدس و شهرک های اطراف آن در حدود1500 هکتار می باشد.از مهمترین محصولات کشاورزی  آن می توان به غلات،گندم ،جو و ذرت اشاره نمود.عمده محصولات باغداری آن سیب،گیلاس،آلبالو،هلو و شلیل می باشد.
 
 


 از نظر ساختار اجتماعی در حال حاضر شهر قدس با وسعتی در حدود 240 کیلومتر مربع یا به عبارتی 2/700 هکتار جمعیتی بالغ بر 350/000 نفر را در خود جای داده است که از نظر نسبت وسعت به جمعیت یکی از پر جمعیت ترین و متراکم ترین شهرهای کشور محسوب می شود.ساختار جمعیتی این شهر  از اقوام مختلف با فرهنگها و آداب و رسوم و سنن متفاوت و ناهمگون تشکیل شده است.

 

 

 

ورود به پورتال اطلاع رسانی شورای شهر و شهرداری شهر قدس

 
 
 
 

 

 

دانلود نشریه شهروند قدس

نشریه شهروند قدس شماره 16

 

نشریه شهروند قدس شماره 17